Dostępność w obliczu wykluczenia
Dokumenty wolne od barier powinny być dostępne zarówno dla osób niewidomych, jak i dla osób bez niepełnosprawności. Ich udostępnienie stanowi istotny aspekt cyfryzacji, a ich znaczenie ekonomiczne i społeczno-polityczne rośnie.
Coraz więcej osób dotkniętych problemem
Na całym świecie co najmniej 2,2 miliarda ludzi ma problemy ze wzrokiem lub jest niewidomych. Ich liczba rośnie w związku z wydłużającym się średnim wiekiem populacji, ponieważ około 50% przyczyn utraty wzroku ma związek z wiekiem – innymi słowy, zaczyna się od 40. roku życia.
Podstawa prawna
Intencją niemieckiej Ustawy Zasadniczej oraz związanych z nią działań na rzecz integracji jest umożliwienie tym osobom jak największego uczestnictwa w normalnym życiu. W kontekście cyfryzacji oznacza to usuwanie barier w dostępie do stron internetowych i dokumentów elektronicznych. Działania te zostały sformułowane w Niemieckiej Ustawie o Równych Szansach dla Osób Niepełnosprawnych (BGG) oraz w Rozporządzeniu w sprawie Bezbarierowej Technologii Informacyjnej (BITV). Od 2005 roku publiczne instytucje rządu federalnego są zobowiązane do projektowania dostępu do internetu i dokumentów zgodnie z wytycznymi dotyczącymi dostępności.
Inicjatywy prywatne
W sektorze prywatnym wykazano, że działania mające na celu podnoszenie świadomości oraz uświadamianie na ten temat mają znacznie większy wpływ niż regulacje prawne. Doprowadziło to do powstania licznych inicjatyw mających na celu poprawę dostępu dla wszystkich osób, a w szczególności możliwości zatrudnienia dla osób niepełnosprawnych poprzez usuwanie barier w komunikacji zawodowej. Przykładem mogą być działania prowadzone w ramach Niemieckiego Stowarzyszenia na rzecz Osób Niewidomych i Słabowidzących (DBSV) oraz szwajcarskiej fundacji „Dostęp dla wszystkich”.
Rozwiązania
kwsoft wspiera te inicjatywy i od 2014 roku (od wersji 6.5) oferuje format wyjściowy PDF/UA, który umożliwia tworzenie dokumentów dostępnych w ramach profesjonalnie zorganizowanych procesów dokumentowych. Między innymi odpowiedni renderer PDF generuje poprawny format PDF/UA format, dzięki czemu dokumenty dostępne mogą być profesjonalnie tworzone za pomocą Series M/ bez dodatkowych kosztów licencyjnych.
Na przykład dla Arbeitsmarkt Service Österreich (AMS) funkcja ta odegrała istotną rolę podczas wprowadzania nowego systemu do tworzenia dokumentów i zarządzania ich wydawaniem. Jako instytucja sektora publicznego jest zobowiązana (jak w Niemczech) do spełniania europejskich wymogów dotyczących dostępności – z Serie M/ nie ma z tym problemu.
Jak wyglądają dostępne (biznesowe) dokumenty?
Kryteria definiujące dostępność dokumentów można znaleźć w BITV, która jest autorytatywna dla Niemiec, raz na poziomie globalnym w zaleceniach dotyczących dostępności stron internetowych opublikowanych przez World Wide Web Consortium (W3C), międzynarodowy komitet ds. standaryzacji technologii w Internecie. Do tych kryteriów należą:
- Starannie zorganizowane teksty, które zapewniają przegląd z wykorzystaniem wyliczeń, numeracji itp.
- Znaczniki tekstu formalnego, takie jak nagłówki, akapity, przypisy, kolumny, tabele itp.
- Łatwiejsza nawigacja poprzez spis treści z bezpośrednią nawigacją do tematów
- Podsumowanie treści
- Użycie czytelnych czcionek i rozmiarów czcionek
- Opisywanie elementów audiowizualnych oraz obrazów i grafik z równoważnymi tekstami alternatywnymi
- Nie używanie kolorów jako znaczących elementów; treść powinna być zrozumiała także w czerni i bieli
- I wiele więcej
PDF/UA – stworzony dla uniwersalnej dostępności
Skoncentrowana wiedza w Centrum Kompetencyjnym PDF/UA Stowarzyszenia PDF
Międzynarodowo zdefiniowany standard
PDF/UA opiera się na wcześniej wspomnianych Wytycznych dotyczących dostępności treści internetowych (WCAG) W3C i od 2012 roku jest międzynarodowo standardowym formatem dokumentów zgodnie z normami ISO. Jak wszystkie inne formaty PDF, może być wyświetlany za pomocą ogólnodostępnych przeglądarek, takich jak Acrobat Reader, i można go sprawdzić pod kątem zgodności za pomocą narzędzia takiego jak PDF Accessibility Checker (PAC) fundacji „Access for All”.
Podstawa techniczna: Tagged PDF
Wspomniane powyżej informacje strukturalne i metadane muszą być zapisane w dokumencie jako tzw. . Technologie wspomagające, takie jak czytniki ekranu, polegają na tych informacjach, na przykład aby móc poprawnie odczytać teksty w wielu kolumnach, zignorować stopki lub opisać grafiki za pomocą odpowiadającego tekstu alternatywnego itp. Oto przykład listu z informacjami strukturalnymi utworzonego za pomocą Serii M/ w formacie PDF/UA.
Lewo: Wyświetlacz w programie Acrobat Reader. Prawo: Wyświetlacz w trybie czytnika ekranu w widoku PAC2.
Bonus mobilności
Tagowanie wymagane przez format PDF/UA nie tylko spełnia warunki dla dokumentów dostępnych, ale jest również warunkiem wstępnym do optymalizacji dokumentów dla małych ekranów lub urządzeń mobilnych. Przechowywane struktury tekstowe umożliwiają dynamiczne formatowanie dokumentu w odpowiedniej przeglądarce smartfona lub tabletu, dzięki czemu tekst jest zawsze zawijany zgodnie z rozmiarem ekranu lub rozmiarem czcionki, eliminując potrzebę przewijania poziomego. Oznacza to, że dostępne dokumenty są również dokumentami mobilnymi. Żaden inny format PDF nie oferuje tej zalety!
Integracja PDF/UA w procesach dokumentowych
W dziedzinie profesjonalnego tworzenia dokumentów i zarządzania ich wydawaniem, Serie M/ to jeden z nielicznych systemów obsługujących PDF/UA na rynku. Zalecamy zapoznanie się z przeglądem niezależnego centrum kompetencyjnego ‘PDF Association’, które działa na arenie międzynarodowej.
Wielka zaleta Serie M/ polega na holistycznym podejściu do zarządzania procesami dokumentowymi, od ich tworzenia aż do wydania, z wykorzystaniem jednego spójnego systemu. Oznacza to
- Wszystkie informacje dotyczące struktury i formatu są już wprowadzane przez system w momencie generowania dokumentów – bez czasochłonnej obróbki po wytworzeniu.
- W zależności od stopnia standaryzacji aplikacji, opisy treści, alternatywne teksty dla grafik itp. mogą być również automatycznie tworzone za pomocą metadanych. Dodatkowo system może wywoływać okna dialogowe pod kontrolą danych.
- Serie M/ oferuje wszystkie niezbędne procesy i narzędzia, aby uczynić proces dokumentowania jak najbardziej efektywnym.
- Na końcu procesu tworzenia dokumenty zawierają wszystkie niezbędne metadane i są przekazywane bezpośrednio do systemu zarządzania wydaniem M/OMS do dalszej obróbki, bez potrzeby dalszej konwersji lub obróbki.
Kwsoft jest członkiem PDF Association. Oprócz rodziny PDF (PDF/UA, PDF/A, PDF/VT, ZUGFeRD, wypełnialny PDF), Serie M/ oferuje również inne formaty wyjściowe takie jak HTML, XML, AFP, PCL, Postscript oraz formaty graficzne, takie jak TIFF, PNG, SVG itd. – a także efektywne procesy wspierające udaną komunikację z klientami zarówno w formie papierowej, jak i cyfrowej.
Usługa oddzwaniania w przypadku pytań
